Manopera montaj sisteme fotovoltaice si eoliene

Started by Alex, March 03, 2022, 08:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Alex

Manopera 3000 ron pentru instalarea si montajul componentelor  fotovoltaice detinute de client in limita unui sistem fotovoltaic de  5KW,daca se doreste montajul unei puteri suplimentare atunci si manopera  creste exponential,spre exemplu la 10KW montaj/instalare/punere in  functiune manopera va fi 6000 ron si tot asa mai departe,in momentul in care se ajunge la o intelegere,clientul va plati in avans 50% din valoarea manoperei,urmand ca, diferenta sa fie achitata la lucrare!
Consultanță în alegerea sistemului fotovoltaic conform cu consumatorii casei
Montaj panouri pe acoperisul casei sau la sol in functie de optiunea clientului
Montaj/configurare invertor
Trasat/mufat/conectat  cabluri panouri-invertor,cablurile vor fi alese in prealabil dupa ce se  cunoaste exact puterea sistemului instalat si distanta de la panouri la  invertor.
Conectarea invertorului la reteaua nationala acolo unde este cazul (fara injectie in retea)
Tabloul  electric complet echipat in functie de puterea sistemului fotovoltaic  acesta va fi comandat ulterior la cererea clientului.
Conectarea bancului de baterii si configurarea invertorului pentru tipul de baterii folosit acolo unde este cazul,nu pun in functiune banc de baterii home made tip LifePo4,Litiu-ion sau alt tip de celule confectionate in mod DIY,cel care va vinde acest tip de baterii sa vina sa efectueze montajul bancului respectiv,in rest pun bancuri de baterii si de tractor daca asta vreti sau pe litiu Pylontech,Ampleness,etc.
Impamantare  obligatorie dedicata la invertor sau/si panouri in functie de  specificatiile invertorului! (intra in atributiile clientului sa aibe  impamantare dedicata conforma)
https://www.romaniafotovoltaice.com/index.php/topic,18.0.html

Punerea in functiune a sistemului si indrumarea clientului cum sa foloseasca sistemul fotovoltaic in conditii de siguranta!
Imi  rezerv dreptul sa selectionez clientii,totodata nu execut lucrari la  indemnul clientului ca asa a vazut/citit pe undeva sau asa ia spus X sau  Y, montajul complet va fi facut conform manualului invertorului fara  nici o exceptie!
0786439216 Alex
Pentru montaj si punere in functiune eoliene 1-3KW,pretul la manopera este de 1200 ron!

Sistem hybrid: 5 KWp panouri Canadian solar pe invertor EaSun IGrid SV II 5KW,eoliana 1KW

Alex

Sistem hybrid: 5 KWp panouri Canadian solar pe invertor EaSun IGrid SV II 5KW,eoliana 1KW

vali

Un pret pe manopera cinstit -600 ron/kwp .
Clinetul clar trebuie sa suporte  si cabluri, papuci etc .--asa am inteles eu
Pentru ce distanta sau cum este valabila aceasta manopera. Daca sunteti din Rm Valcea si va solicitat cineva la Vama Veche  sunt 450km dus -450 km intors, daca intervine o seara de cazare,diurna pentru 3-4 insi   tot atata este pretul manopera/kwp?

Alex

Quote from: vali on April 23, 2022, 07:50:26 AMUn pret pe manopera cinstit -600 ron/kwp .
Clinetul clar trebuie sa suporte  si cabluri, papuci etc .--asa am inteles eu
Pentru ce distanta sau cum este valabila aceasta manopera. Daca sunteti din Rm Valcea si va solicitat cineva la Vama Veche  sunt 450km dus -450 km intors, daca intervine o seara de cazare,diurna pentru 3-4 insi   tot atata este pretul manopera/kwp?

Conectorii MC4 sau cei in Y pentru conectarea stringurilor sunt adusi de mine,clientul trebuie sa aibe sistemul fotovoltaic complet plus sistem prindere si cabluri,restul ce este nevoie aduc eu,pretul este fix pentru toata tara,nu cer mai mult daca merg in Suceava sau mai putin ca merg la Constanta ori Rm.Valcea,este un pret asumat cu totul, de obicei atunci cand se ramane in zona clientului 2-3 zile vorbim clar de montaje mari incepand de la 10KW in sus si in acest caz pretul de manopera este asumat si include absolut tot.

Alex