Cum reusim sa ardem invertoarele iarna...

Started by Alex, January 23, 2022, 11:43:54 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Alex

In cele din urma iarna isi arata coltii la invertoare....temperaturile scazute favorizeaza o productie peste puterea declarata de producator a panourilor fotovoltaice,iar cei care asta vara au supradimensionat sistemul fotovoltaic la indemnul lui "Dorel" fie de pe Youtube sau Facebook si au realizat sistemul fara protectii elementare,acum culeg roadele...trimit invertoarele la reparat sau...cumpara altele noi...cauza fiind una simpla..temperatura scazuta urca tensiunea mult peste VOC si astfel cei care au montat vara la limita de 450V iarna ajung cu invertoarele la reparat sau...la gunoi,fiecare dupa preferinte..
O explicatie ampla si detaliata este oferita pe grupul dedicat de Facebook de catre colegul nostru Dumitriu Radu aici:

https://www.facebook.com/groups/sistemefotovoltaicepentrutoti/permalink/516376859678176/

Sistem hybrid: 5 KWp panouri Canadian solar pe invertor EaSun IGrid SV II 5KW,eoliana 1KW

Alex

Sistem hybrid: 5 KWp panouri Canadian solar pe invertor EaSun IGrid SV II 5KW,eoliana 1KW

Alex

Alex

nicuni

Buna seara !Poate cineva sa-mi spuna daca dupa montarea fizica a unui sistem fotovoltaic se fac ceva masuratori sau acesta se preda de firma contractanta aratandu-ti ca functioneaza aplicatia Va multumes anticipat !

Alex

Quote from: nicuni on August 09, 2022, 10:19:34 PMBuna seara !Poate cineva sa-mi spuna daca dupa montarea fizica a unui sistem fotovoltaic se fac ceva masuratori sau acesta se preda de firma contractanta aratandu-ti ca functioneaza aplicatia Va multumes anticipat !
In momentul in care este pus in functiune un invertor acesta va arata pe monitor ori in aplicatia sa,valorile pe care le are in urma montajului,daca aceste valori sunt corecte se face predarea catre client,nu sunt necesare alte verificari suplimentare!

Alex